Osmanlı Düşünce Dünyası ve Tarihyazımı (Seçme Eserleri, #4) İlber Ortaylı

ISBN:

Published: 2010

Paperback

188 pages


Description

Osmanlı Düşünce Dünyası ve Tarihyazımı (Seçme Eserleri, #4)  by  İlber Ortaylı

Osmanlı Düşünce Dünyası ve Tarihyazımı (Seçme Eserleri, #4) by İlber Ortaylı
2010 | Paperback | PDF, EPUB, FB2, DjVu, AUDIO, mp3, RTF | 188 pages | ISBN: | 4.67 Mb

Bir taştaki yazıyı nasıl okursun? Numizmatik meseleleri nasıl değerlendirirsin? Bir kâğıdı eline aldığın zaman paleografik ve diplomatik yönden nasıl bakarsın? Tarihlendirmeyi nasıl koyarsın? Bu ilimdir.Bu bakımdan da tarih ilmi, diğer sosyalMoreBir taştaki yazıyı nasıl okursun? Numizmatik meseleleri nasıl değerlendirirsin? Bir kâğıdı eline aldığın zaman paleografik ve diplomatik yönden nasıl bakarsın? Tarihlendirmeyi nasıl koyarsın? Bu ilimdir.Bu bakımdan da tarih ilmi, diğer sosyal bilimlerin içindedir- hattâ doğa bilimleri gibi pekinliği, kesinliği olan bir ilimdir.

(…) Fakat tarihçilik bu kadar değildir. Ondan sonra bir spekülasyon safhası vardır ki, bu sanatçılıktır. Belirgin bir şekilde, abartma ve yalana sapmadan yorumlama meselesidir. Dolayısıyla, bu, tarihçide bir yerden sonra bir sanatçılık vasfı olduğunu gösterir. Johann Gustav Droysenin dediği gibi, Tarih bilim değildir, bilimin de üstünde bir şeydir.Prof. Dr. İlber Ortaylının Seçme Eserlerinin dördüncü cildi, tarih ilmini ilk başlangıçlarından günümüze dek uzanan süreci içinde ele alan makalelerin yanı sıra, okuyucuyu 18.

ve 19. yüzyıl Osmanlı düşünce dünyasında keyifli bir gezintiye çıkaran yazılarıyla da önemli bir boşluğu dolduruyor. Ortaylı, seyahatnamelerden lâyihalara, Thukydidesten İbn-i Halduna, Tanzimat edebiyatından ilk Türkoloji ürünlerine, metinler ve tarihçiler arasında dolaşırken, Akdeniz dünyası içinde Türkiye, Galatadaki yabancı misyonların günlük yaşamı, Osmanlı seçkinleri ve Osmanlı devletinde laiklik hareketleri gibi geniş bir yelpazede okurlarını zenginleştirmeyi sürdürüyor.Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Osmanlı Düşünce Dünyası ve Tarihyazımı (Seçme Eserleri, #4)":


oracle-marketing.com

©2013-2015 | DMCA | Contact us